Hatay Kahvesi daha geniş bir coğrafyaya yayılsın, hediye paketlerine girsin istedik.
Hatay Kahvesi ve hediye kutuları doğum günü, anneler günü, yeni iş, babalar günü, yıl dönümü ve daha nice özel günler için sizlere özenle hazırlandı

Blog

HATAY KAHVESİ / Blog  / Hatay Kahvesi ile kahve falı bir başka

Hatay Kahvesi ile kahve falı bir başka

Aşk, başarı, para, kısmet: kahve telvesini okumak kahvenin tarihi kadar eski bir gelenektir. Türk Kahvesi ile doğan kahve falı, kahve keyfinin ve sohbetinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Kahve falını oluşturan kahvenin telvesidir. Telve, Türk kahvesi içildikten sonra, fincanın içinde kalan kahve birikintisine verilen isimdir.  Türk kahvesi ise, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodudur. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilme ve ikram şekli vardır. Bu nedenle kendine özgü bir karakter ve geleneksel değer taşır. Dünya üzerinde telvesi süzülmemiş olarak ikram edilen tek kahve türü Türk kahvesidir.

Hatay Kahvesi yoğun bir tada ve kıvama sahip olmasından dolayı telvesi de daha yoğun olur. Kahve falına bakmak için insanların bu kahveyi tercih ettiğini de duymaya başladık. Günümüzün yoğun ve koşturucu hayatında kahve falı terapi görevini üstlenmektedir. İnsanlar mutlu bir haber, işinde yükselme, bol kazanç, aşk hayatı hakkında duymak istediklerini bu kadim gelenekten kahve falından duyduklarıyla mutlu olmaktadır.

Kahve falına bakmanın incelikleri de vardır. Kahveler içildikten sonra kahve fincanı tabağın üstüne kapatılır. Fal kapatırken fincanı baş etrafında üç kere döndürmek, “Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir, Neyse halim, çıksın falım” demek de ritüeller arasındadır. Fal bakma faslına geçmek için ise fincanın iyice soğuması beklenir. Bazıları fincanın üzerine yüzük ya da bozuk para koyar, bu da fincanın daha çabuk soğumasını sağlamak içindir.

Sana kabaran bir şeyler var

Üç vakte kadar kısmetin var

Uzun bir yol görünüyor

At murattır, muradına ereceksin

Bak şurdaki harfi görüyor musun

Biraz sıkıntın var ama feraha kavuşacaksın

Sana bir haber gelecek

Mutluluk çok yakın

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Gönder

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz boşAlışverişe dön
  Open chat
  Hatay Kahvesine hoşgeldiniz
  Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?