Hatay Kahvesi daha geniş bir coğrafyaya yayılsın, hediye paketlerine girsin istedik.
Hatay Kahvesi ve hediye kutuları doğum günü, anneler günü, yeni iş, babalar günü, yıl dönümü ve daha nice özel günler için sizlere özenle hazırlandı

Blog

HATAY KAHVESİ / Blog  / Güne Hatay Kahvesi ile Başlamak

Güne Hatay Kahvesi ile Başlamak

HATAY KAHVESİ ” KEYİF MERAKTAN İYİDİR”

Yüzyıllardır yaşamımızın önemli bir yerini tutan kahve hem güzel hem de kötü günlerimize tanıklık etmiştir. Arkadaşlığın, dostluğun, acıların, paylaşmanın, mutluluğun, eğlencenin, türkülerin, gelenek ve göreneklerin tam da hayatımızın merkezinde yer alır kahve kültürü.

Kendine özgü pişirme tekniği ve sunumuyla eşsiz bir tada sahip olan Türk Kahvesinin Dünya’daki diğer kahvelerden ayrılan temel özelliği telvesiyle birlikte sunulmasıdır. Arabica cinsinde olan olan Türk Kahvesi’nin belirgin özellikleri kavrulması, öğütülmesi ve cezveyle pişirilip servis edilmesidir.

Türk Kahvesi Dünya’da tek bir bütün olarak görülse de kendi içinde bölgeden bölgeye şehirden şehire farklılıklar gösterebilir. Türk Kahvesi kavrulma biçiminden  aroma farklılıklarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.  Dibek Kahvesi, Menengiç Kahvesi, Damla Sakızlı, Mırra, Hatay Kahvesi gibi farklı tatlara ve zevklere hitap eden zengin bir kahve kültürümüz vardır.

 

KAYNAMIŞ VE KÖPÜKSÜZ

Türk Kahvesi’nin Unesco Listesine girmesi kadar şehrimiz Hatay’da bu listede Gastronomi Şehri olarak yerini almıştır. 600 çeşit yemeğe sahip Dünya’ya  yemek kültürüyle nam salmış bir şehrin kahve kültürümüze de katkısında bahsetmesek olmaz. Dillere destan lezzetini bilmeyen bir Hataylı yoktur. Hataylı mutfak kültüründe pek yeniliğe açık değildir. Kendi yemek kültürünü her zaman el üstünde tutar bu özelliği kahve kültürü içinde aynı değerdedir. Hatay Kahvesi Hataylı’nın evinin vazgeçilmezidir. Uzun yolculuklara da çıksa başka şehirlerde yaşamak zorunda olunsa bile o kahve her zaman memleketten gider. Başka bir Türk Kahvesi içtiğinde ilk yorumu duru ve ekşi olmuş olur. Kendi kahvesinin yoğunluğuna, aromasına o kadar alışıktır ki başka bir kahve içmeyi aklından bile geçirmez. Kahve konusunda bu kadar tutucu olan Hataylıya bir şey beğendirmek çok zordur. Hatay Kahvesi iki kere kavrulmuş olmasından dolayı Espresso’dan daha yoğun bir kıvama sahip olduğu söylenir. Koku olarak güçlü ve keskin olan Hatay Kahvesi’nin cezvede yapılanı makbuldür. Hatay Kahvesi yapılırken cezveye her fincan için bir tatlı kaşığı tepeleme kahve konur. Ağır ağır pişen Hatay Kahvesi’nin en önemli özelliklerinden biri de çok ‘’kaynamış ve köpüksüz’’ olmasıdır.

 

HATAY SÜVARİ KAHVE

Kahve sunumunda yüzlerce çeşit ve modelde fincan takımı görebilirsiniz. Hatay için en güzel sunum Süvari dediğimiz çay bardağında ikram edilenidir. Neden çay bardağı denilince şehrimizde bu kahveyi içebileceğimiz güzel yerlerden Affan Kahvesi’nin sahibi Züheyir Sahilli 70’li yıllarda kahve satışının yasak olmasından dolayı kahveyi önlüğünde sakladığını fincan yerine müşterilerin evden getirdiği çay bardaklarına kahve koyduğunu anlatıyor. Fincan yerine çay bardağı alışkanlık haline gelmiş ve şehrimizde kahvenin sunumunda baş rolü almıştır.

Süvari Kahve sevenler www.hataykahvesi.com internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan tek süvarilik kahvelerimizden ve zevkinize uygun süvari bardaklarımızdan temin edebilirsiniz. Hatay kahvesini yanınızda taşımak artık bir ayrıcalık olacak. Tek kişilik poşetlerde satışa sunulan Hatay Kahvesi kahveseverler için kolaylık sağlayacaktır. Sloganımız ”Keyif meraktan iyidir, kahve keyfini bizimle yaşayın”.

 

Yorum Yok

Yorum Gönder

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz boşAlışverişe dön
  Open chat
  Hatay Kahvesine hoşgeldiniz
  Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?